Тел,нишки,корди

Материалите за изработка на бижута са много и разнообразни - стъклени, дървени, керамични, порцеланови и акрилни мъниста, полускъпоценни камъни, мъниста зрънца, мъниста от кост, метални елементи, бижутерийна тел за низане или моделиране и т.н.
А вие какво предпочитате и защо?

Re: Тел,нишки,корди

Мнениеот Irina » 02 Яну 2011 22:47

Здравей, като за първи опит даже супер са ти се получили :) Използвай клещите за равномерно извиване на телта при халкичките и ушетата - има инструкции как точно се прави в нашето ателие:
http://www.marabu.bg/page.php?PageID=63
Освен това, специално за телчетата с главичка-топче, както и за по-късичките и тънки телчета с главичка бих ти препоръчала по-скоро този тип примка за завършване - по-сигурна е за по-меката и тънка тел:
http://www.marabu.bg/page.php?PageID=69
Искам да ти дам и една идейка, която можеш да приложиш за твоите модели (ако разбира се ти харесва ;)) Ако искаш да придадеш повече движение на обицата (получава се страхотно при модели с последователни р-ри на мънистата като твоите ;)) можеш да сложиш всяко мънисто на отделно телче:
Изображение
или да отделиш част от мънистатана същия принцип като пеперудките на Владислава:
gallery/image_page.php?album_id=5&image_id=95
А иначе има много начини да завършиш обица от тел, без да използваш готови телчета с главичка. Най-простия е да направиш мъника примка под последното мънисто:
Изображение
Ако работиш с по-тъничка тел, направи усукана примка:
Изображение
или мъшни в примката едно мънисто Тохо от по-малките размери - може прозрачно, може и в подходящ за модела цвят. Не можах да намеря такава снимка в интернет, пък и май не съм правила такова завършване, правих нещо подобно с разделител Бали:
gallery/image_page.php?album_id=8&image_id=97
Ето още един вариант на завършване с уше и няколко намотки:
Изображение
Можеш да извиеш телта и в друга форма, например квадратче или триъгълниче, както и да направиш спиралка от тел:
Изображение
или две спиралки, само че за този трик ти трябва мънисто с по-широка дупка, каквито са и тези мъниста лампуърк:
Изображение
В ателието има и инструкции за спиралка от тел:
http://www.marabu.bg/page.php?PageID=65
Но можеш да направиш и различни форми:
Изображение
Изображение
Ако използваш увиваш телта с уиг джиг, макар че за по-простите форми ще успееш и с клещи, могат да се получат много интересни елементи:
Изображение
Изображение
И за десерт един много готин вариант - мънистото е "завързано" с тънка тел към елемент от по-дебела тел:
Изображение
Това са основните начини за които се сещам, но няма да се изненадам ако някой се включи и с други свежи идейки :)
Аватар
Irina

Снимки: 64

Мнениеот kokoshinkata » 03 Яну 2011 22:17

Благдаря за изчерпателния отговор. Останах с отворена уста направо. Изненадах се колко много варианти може да има. Аз напрвих бегъл опит да сложа малко мънисто в края като завършек, но не ми се получи нещо и само развалих телчето.
Но явно с опити и тренировки ще стане. Много ми хареса последната снимка. Там където мънистото е "завързано" с по-тънка тел към по-дебелата.
Аз в момента имам само телчета с топче и без топче накрая. По-дебела тел нямам за сега.
А какво е "уиг джиг"?
kokoshinkata

Снимки: 5

Мнениеот Irina » 03 Яну 2011 22:28

Уиг джиг е уред за моделиране с гъвкава тел, ето тук можеш да го видиш и даже да си го купиш ако ти хареса ;)
http://marabu.bg/product/2410/ured-za-m ... -1br-.html
С него могат да се правят най-различни формички - стават страхотни! Представлява пластмасова поставка с отвори, в които се поставят метални тръбички, около които се завива телта:
Изображение
Могат да се правят най-различни форми:
Изображение
Ангелчето ми е любимо:
Изображение
и цели бижута:
Изображение
И м/у другото, сега ми направи впечатление, че на втората снимка са направили много интересно завършване - нещо, за което не се бях сещала. Вгледай се и ще видиш как телта след извивките с уиг джига е промушена през мънистото, завита на половин спиралка и прегъната върху мънистото :)
Аватар
Irina

Мнениеот ivana986 » 22 Фев 2011 02:12

biser_info_40758_kole-cvet-paporotnika_1291066237_preview.jpg
biser_info_40758_kole-cvet-paporotnika_1291066237_preview.jpg (26.35 KiB) Прегледано 6292 пъти
Здравейте момичета искам да питам, ако може някой да ми отговори ккакво трябва за изработване на колие това на втората снимка, в смисъл дали може да се направи с нишка за плетене или ми трябва нещо друго. Също ме интересува с какво се правят цветовете на колие, като на това на снимката или общо от такъв вид...
Прикачени файлове
biser_info_12978981324be3b6e62c498_o.jpg
biser_info_12978981324be3b6e62c498_o.jpg (41.32 KiB) Прегледано 6292 пъти
ivana986

Снимки: 11

Мнениеот Irina » 22 Фев 2011 13:14

Здравей, Ивана, според мен цветлетата са правени с плетка зидария, а тук таме в бижуто се мярка и нетинг (плетене на мъниста в мрежа) - надявам се да не пропускам нещо.
Другото бижу според мен по-скоро е бродерия - върху кожена подложка - става дума за централните елементи с кабушоните, но същия ефект може да се постигне със същата плетка - зидария, поне визуално, иначе ще има повече неравности. Кабушоните пък се обшиват със зидария или пейоти, мисля, че има и други елементи пейоти в бижуто. Дали имаш по-голяма снимка?
Аватар
Irina

Мнениеот ivana986 » 22 Фев 2011 15:16

Здравей Ирина, мерси на хубавия отговор :), за съжаление нямам по-голяма снимка :(, до някъде съм наясно каква техника се използва, но не знам дали се плете със тел, нишка или каквото и да е, а и какъв е този плет зидария :?: че наистина не се сещам...
ivana986

Мнениеот Irina » 22 Фев 2011 15:47

На английски се казва brick stich, плете се много лесно, ето тук сме показали:
http://www.marabu.bg/page.php?PageID=83
В текста пише, но и аз да отбележа - зидарията се започва с 1 ред стъпаловидна плетка:
http://www.marabu.bg/page.php?PageID=81
Иначе за плетене можеш да използваш конци за плетене и тъкане нимо (предварително обработени с восък, обаче) и по-високия клас нишки на Beadalon - Wildfire или Dandyline. С Wildfire или Dandyline се плете по-лесно и може да се разплита без проблем ако някъде сгрешиш, но пък нимото е на доста по-ниска цена - ще трябва да прецениш коя точно нишка да използваш според това с колко време (и нерви ;)) разполагаш за изработката на бижуто и най-вече - какво е предназначението му.
Аватар
Irina

Мнениеот ivana986 » 22 Фев 2011 15:54

Сега като ми написа как е на английски се сетих :)... мерси още веднъж за помоща, наистина не знам какво бих правила без вас :)))...
ivana986

Мнениеот ivana986 » 22 Фев 2011 16:12

Ирина извинявай аз имам още един въпрос, може да не е за тука, но няколку пъти писах съобщение на Владислава но нещо май не ги получава..интересува ме дали до края на месеца ще има сваровски перли и тохо мъниста от тези които ги няма в момента...извинявам се много за моите милиони въпроси :)
ivana986

Мнениеот Vladislava » 22 Фев 2011 17:53

Привет Ивана,
Извинявай, че не съм ти отговорила, но покрай конкурса, т.е. приключването му беше голяма суматоха и просто неуспях по-рано.
Така, перлите вече пътуват насам и се надявам до края на седмицата да качим на сайта. Ще има и 3 нови цвята.
Тохото, което липсва в момента ще е тук след около месец, за сметка на това има 10-15 нови цвята/вида, които заедно с нови кабушони от полускъпоценни камъни планираме да качим на сайта през следващата седмица.
Дано това инфо да ти е полезно.
Аватар
Vladislava

Снимки: 51

ПредишнаСледваща

Назад към Материали за изработка на бижута